Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Hornictví


Spoločnosť Regos chce rozšíriť ťažbu bentonitu, plánuje výstavbu závodu

22.04.2015

Spoločnosť Regos s.r.o., ktorá v lokalite Lutily a Starej Kremničky ťaží bentonit, chce rozšíriť ťažbu a neďaleko obce Stará Kremnička vybudovať závod na spracovanie bentonitu. Vyplýva to zo zámeru, ktorý firma predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Zámerom podniku je rozšírenie plochy v súčasnosti povolenej a uskutočňovanej ťažby na ložiskách bentonitu v dobývacom priestore (DP) Lutila I a DP Stará Kremnička III. V súčasnosti môže spoločnosť na jednom ložisku vyťažiť maximálne 25.000 ton ročne. "Navrhovateľ neplánuje výrazne zvyšovať súčasný objem ťažby. Činnosť je navrhovaná s pomerne nízkou priemernou ročnou produkciou cca 55.000 ton bentonitu".

Ako sa ďalej uvádza v zámere, firma plánuje v blízkosti posudzovanej lokality vybudovať závod na úpravu bentonitu a expedičnú skládku suroviny. Tie však budú predmetom samostatného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie v roku 2015.

Bentonit vyťažený v spomínaných ložiskách je v súčasnosti spracovávaný napr. v spracovateľskom závode v Kopernici, na technologickej linke na spracovanie bentonitu v Žiari nad Hronom, prípadne v iných závodoch v Českej republike a Poľsku. Spoločnosť preto plánuje vybudovať vlastný závod na spracovanie suroviny. Avizuje, že vzniknúť by tu malo 50 pracovných miest.

"V súčasnosti jeho realizácia je v štádiu prípravných prác, prebiehajú práce na majetkovom vysporiadaní pozemkov a príprave dokumentácie pre územné a stavebné konanie. Súčasťou závodu bude aj expedičná skládka bentonitov," uvádza sa v materiáli.

Malú časť spracovávaného bentonitu bude Regos s.r.o. odoberať od iných ťažiarskych organizácií, podstatnú časť bude dovážať z vlastných ložísk (cca 2/3 spotreby). "Pre realizáciu závodu je teda nevyhnutné vlastné ložisko s dostatočnými zásobami bentonitu," uvádza sa v materiáli.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bisnode spracúva informácie o všetkých podnikateľských subjektoch a k nim nadviazaných subjektoch v Českej a Slovenskej republike, ktoré sa na podnikateľskej činnosti týchto subjektov podieľajú. Jedná sa predovšetkým, nie však výlučne, o verejne prístupné dáta spoločníkov či majiteľov, konateľov, členov štatutárnych a kontrolných orgánov právnických osôb a zverejnené dáta iných podnikateľských subjektov, ktorým bolo pridelené IČO podľa právneho poriadku danej krajiny. Detailné informácie o spracovaní sú verejne k dispozícii na www.bisnode.cz/privacy.