Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Pojišťovnictví


RADÍME: Škody na zdraví a majetku stopára kryje PZP

16.08.2011

V prípade, že vodič poisteného auta spôsobí dopravnú nehodu, stopár má tiež nárok na poskytnutie poistného plnenia z povinného zmluvného poistenia (PZP). To sa vzťahuje na škodu na zdraví a na veciach, ktoré má stopár na sebe a pri sebe i jeho batožinu.

Autostop patrí vzhľadom na finančnú nenáročnosť a určitý stupeň dobrodružstva k obľúbeným spôsobom dopravy, ktorý využívajú najmä mladí ľudia.
Máloktorí však vedia, že aj ako stopárov ich majetok a zdravie chráni poistenie. Vo všeobecnosti totiž zákon nerozlišuje spolujazdca v role "riadneho" pasažiera a spolujazdca - stopára. "Vodič motorového vozidla je rovnako zodpovedný za všetky osoby, ktoré vezie vo vozidle, bez ohľadu na to, či nastúpili do vozidla s vodičom súčasne alebo pristúpili na základe dobrovoľného rozhodnutia vodiča vziať neznámu osobu do vozidla - stopára. Na takéhoto spolujazdca sa plne vzťahujú všetky nároky na poistné plnenie a podmienky podľa zákona o PZP, teda na veci, ktoré majú osoby na sebe a pri sebe, batožinu a, samozrejme, aj na škodu na zdraví," vysvetlila riaditeľka odboru firemnej komunikácie v Allianz  SP Lucia Muthová.
Ak má stopár uzatvorené aj cestovné poistenie s pripoistením batožiny,
Allianz  Slovenská poisťovňa mu vyplatí poistné plnenie aj v prípade, že mu
bude batožina v zahraničí odcudzená z auta, ktoré ho vezie. Podobne ako pri
PZP, aj v tomto prípade je irelevantné, či auto poistenému patrí, alebo nie,
dôležité je, aby bolo správne uzamknuté. Samozrejme, cestovné poistenie
pokrýva liečebné náklady v zahraničí stopárom rovnako ako aj iným  dovolenkárom a neexistujú žiadne výluky z poistného plnenia z dôvodu, že klient cestuje na dovolenku stopom.
Každý, kto sa rozhodne cestovať stopom, by si mal uvedomiť, že ak sadá
do cudzieho vozidla, netuší, aký vodič vedie motorové vozidlo, či je skúsený,
či nie je pod vplyvom alkoholu alebo či technická spôsobilosť vozidla zodpovedá
podmienkam na jeho používanie v premávke na pozemných komunikáciách.


 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákonaviac informácií o: Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s.
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bisnode spracúva informácie o všetkých podnikateľských subjektoch a k nim nadviazaných subjektoch v Českej a Slovenskej republike, ktoré sa na podnikateľskej činnosti týchto subjektov podieľajú. Jedná sa predovšetkým, nie však výlučne, o verejne prístupné dáta spoločníkov či majiteľov, konateľov, členov štatutárnych a kontrolných orgánov právnických osôb a zverejnené dáta iných podnikateľských subjektov, ktorým bolo pridelené IČO podľa právneho poriadku danej krajiny. Detailné informácie o spracovaní sú verejne k dispozícii na www.bisnode.cz/privacy.