Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Pojišťovnictví


RADÍME: Komplexná obnova domu môže znížiť spotrebu energií až o 50 %

12.07.2012

Platby za teplo patria k najvyšším položkám rodinných rozpočtov. Približne polovica Slovákov býva v bytových domoch, kde nemajú možnosť výšku spotreby energií a tepla ovplyvniť samostatne.

Ako usporiť energie, a tým aj financie, radí Miloš Blanárik z Prvej stavebnej sporiteľne, a. s.: "Predovšetkým obyvatelia bytových domov starších ako 20 rokov platia za teplo, ktoré im doslova neefektívne uniká z bytov do ovzdušia. Tieto bytové domy nevyhnutne potrebujú podstúpiť ozdravenie v podobe rekonštrukcie a zásadnej obnovy. Naozaj výraznú úsporu energií nie je reálne
možné dosiahnuť iba samotným zateplením obvodových múrov a strechy, pretože komplexná obnova bytového domu, ktorá obsahuje, samozrejme, aj kotolňu, aj okná, aj vstupné dvere, môže priniesť aj viac ako 50-% úsporu na energiách, avšak vyžaduje si aj hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému, aby kúrenie nekúrilo tak ako pred tým, kým to nebolo zateplené. Vlastníci bytov v komplexne obnovenom bytovom dome sa už neraz presvedčili, že práve tieto
dosiahnuté úspory, ale v prípade, že to zateplili komplexne vrátane toho vyregulovania, môžu byť dokonca vyššie ako splátka úveru."
Komplexná obnova sa začína energetickým posúdením bytového domu. Nasleduje odstránenie systémových porúch panelových domov a statických chýb. Potom výmena okien, vstupných brán, zateplenie obvodových múrov, oprava strechy spojená s jej zateplením a zaizolovaním. Nevyhnutné sú aj zmeny v energetických systémoch - výmena a izolovanie vnútorných energetických rozvodov, vyregulovanie vykurovacej sústavy a namontovanie termostatických ventilov na radiátory.
Všetky tieto úpravy si vyžadujú značnú finančnú investíciu. Jedným z možných riešení, ako komplexnú obnovu bytového domu financovať, je využitie výhod stavebného sporenia. Ide o dostupnú formu financovania, ktorá je navyše podporovaná štátom.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bisnode spracúva informácie o všetkých podnikateľských subjektoch a k nim nadviazaných subjektoch v Českej a Slovenskej republike, ktoré sa na podnikateľskej činnosti týchto subjektov podieľajú. Jedná sa predovšetkým, nie však výlučne, o verejne prístupné dáta spoločníkov či majiteľov, konateľov, členov štatutárnych a kontrolných orgánov právnických osôb a zverejnené dáta iných podnikateľských subjektov, ktorým bolo pridelené IČO podľa právneho poriadku danej krajiny. Detailné informácie o spracovaní sú verejne k dispozícii na www.bisnode.cz/privacy.