Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Potravinářský průmysl


Podnikanie systému COOP Jednota pokračuje podľa novej koncepcie rozvoja ...

22.06.2007

Distribúcia a logistika, informačné systémy, nákup a distribúcia ovocia a zeleniny, maloobchodná sieť pre 21. storočie a zavedenie eura sú strategické ciele, ku ktorým bude smerovať podnikanie a konkurencieschopnosť systému COOP Jednota Slovensko v rokoch 2007 až 2011. Týchto päť hlavných cieľov zastrešuje Koncepcia rozvoja spotrebných družstiev, ktorú koncom mája 2007 schválila členská schôdza s. d. COOP Jednota Slovensko, informoval predseda Predstavenstva s.d. COOP Jednota Slovensko Gabriel Csollár.

   V súčasnosti je na Slovensku systém COOP Jednota najväčší predajca potravinárskeho tovaru a prevádzkovateľ viac ako 2 400 predajní, pre ktoré je základom bezproblémová dodávka tovarov. Riadenie logistiky sa bude ďalej realizovať na sofistikovanejšej úrovni, zdôraznil predseda.

Úspech systému COOP Jednota bude totiž závisieť od efektivity, výkonnosti a nákladovosti distribučných procesov. Terajšiu distribúciu tovarov do maloobchodnej siete, ktorú realizuje 18 veľkoobchodných skladov rôznej technickej úrovne, má v budúcnosti nahradiť 6 až 7 vzájomne zasieťovaných distribučných skladov. Do konca roka by mali byť ukončené projektové práce týkajúce sa spájania, rušenia a výstavby nových centier, ich realizácia začne v roku 2008. Investícia na 1 centrum sa odhaduje na 250 miliónov Sk.

Csollár upozornil na význam softvérových riešení pri riadení vzájomnej komunikácie a obchodných vzťahov v systéme COOP Jednota, aj s jeho dodávateľmi. Finišuje pilotný projekt centrálneho riadenia infotokov na základe číselníkov. Už sa zlaďujú softvérové vybavenia 28 Jednôt. Výsledkom realizácie projektu bude automatizované prepojenie na 1- a 2-smernú prevádzku medzi infosystémami COOP Jednôt a COOP Jednotou Slovensko a riadenie toku informácií na každú a z každej z vyše 2 400 predajní.

Požiadavku zákazníkov na čerstvosť a kvalitu ovocia a zeleniny by mali pomáhať zabezpečovať maloobchodné prevádzky s väčšou plochou vyhradenou pre tento segment tovarov a s novou technológiou.

Csollár o maloobchodnej sieti tohto storočia povedal, že pôjde o posilnenie pozície spotrebných družstiev na vidieku (predajná plocha 300 m2) a v mestách (500 m2) prostredníctvom reťazca COOP Jednota Supermarket. Projekt dvoch typov nových predajní bude mať unifikované riešenie do konca roka 2007 a po jeho dokončení by mal byť pri nákupe čerstvých potravín z hľadiska výberu, rýchlosti a dobrej ceny spokojný konečný spotrebiteľ.

V súvislosti s prípravami SR na zavedenie spoločnej meny euro a obavami zákazníkov, že euro bude sprevádzať rast cien tovarov v obchodoch, systém COOP Jednota vyzýva svojich dodávateľov a ďalších obchodných partnerov na správanie sa podľa sloganu "Férovo v cenách, férovo k zákazníkovi". Táto výzva má v aktívnych dodávateľských vzťahoch prispieť k zachovávaniu objektívnej úrovne cien nielen počas zavádzania eura, ale aj po jeho zavedení.

Štatutárni zástupcovia COOP Jednoty zároveň vyjadrili nespokojnosť s meškaním prijatia generálneho zákona o zavedení eura na Slovensku ako aj s aktivitami štátu cielenými na osvetu občanov, z ktorých 20 % až 40 % euromincu alebo eurobankovkou ešte nikdy ani nevidelo.

Top manažment COPP Jednoty s pracovníkmi ministerstva financií a splnomocnencom vlády pre zavedenie eura relevantnú agendu síce konzultuje, ale suma 180 miliónov Sk od štátu na oslovenie a podporu návyku Slovákov na euro je malá a aktivity štátu v tomto smere ani nezačali, poznamenal podpredseda COOP Jednoty Slovensko Martin Katriak. Angažovanosť COOP Jednoty pri príprave na euro podľa neho neraz plní funkcie, ktoré má v kompetencii štát.

Za dva najväčšie problémy v prípravnej fáze COOP Jednoty na spoločnú menu označil Csollár zvládnutie novej techniky na predajniach a vyškolenie ľudí, najmä pokladníčok. Maloobchod bude podľa neho hromozvodom nespokojných občanov. Keďže predajne sa budú predzásobovať euromincami a bankovkami, COOP Jednota chce osloviť prezidenta Policajného zboru SR s požiadavkou o zvýšenú bezpečnosť pri prevoze europeňazí z bánk. Poplatky, ktoré si majú účtovať banky, považuje Katriak "za neférové, nekorektné a neslušné" a COOP Jednota bude v tomto smere iniciovať úpravy. Zvýšenú pozornosť v predajniach si bude vyžadovať aj vyznačenie duálnych cien a zaokrúhľovanie tovarov s nízkou cenou.

Prepočty ukazujú, že náklady spojené s prechodom na euro budú tvoriť 0,8 až 1 % z maloobchodného obratu systému COOP Jednoty, kým štát všeobecne u podnikov avizuje iba 0,2 až 0,3 %.

(©TASR)

Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bisnode spracúva informácie o všetkých podnikateľských subjektoch a k nim nadviazaných subjektoch v Českej a Slovenskej republike, ktoré sa na podnikateľskej činnosti týchto subjektov podieľajú. Jedná sa predovšetkým, nie však výlučne, o verejne prístupné dáta spoločníkov či majiteľov, konateľov, členov štatutárnych a kontrolných orgánov právnických osôb a zverejnené dáta iných podnikateľských subjektov, ktorým bolo pridelené IČO podľa právneho poriadku danej krajiny. Detailné informácie o spracovaní sú verejne k dispozícii na www.bisnode.cz/privacy.