Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Zemědělství, lesnictví, rybářství, chov zvířat


Obaľovanie osív zelenín

15.06.2007

Súčasné moderné technológie pestovania zelenín vyžadujú presnú sejbu, aby sa dosiahla optimálna organizácia porastu (rovnomerné rozmiestnenie jedincov na jednotke plochy). Sejačky na presný výsev (mechanické, podtlakové, tlakové) pracujú bezchybne, len ak používame semená s rovnakou veľkosťou, tvarom a hladkým povrchom. Spôsob, ako dosiahnuť tieto parametre, je obaľovanie osiva a následne jeho presná kalibrácia (rozdelenie na veľkostné kategórie. Obaľovanie osív je teda technologický proces úpravy tvaru a povrchu osiva, cieľom ktorého je dosiahnuť guľatý tvar osiva ako najvhodnejší pre sejbu sejačkami na presný výsev.

Obaľovanie osív je vhodné najmä pre druhy zelenín, ktoré majú drobné a nepravidelné semená (mrkva, petržlen, zeler, cibuľa, šalát, reďkovka, kapusta, uhorky, cvikla, paprika, rajčiny atď.). V procese obaľovania sa nanáša na semeno obaľovacia hmota (organicko-minerálna zmes) a potrebné ochranné látky – fungicídy proti chorobám a insekticídy proti škodcom vzchádzajúcich rastliniek. Do obaľovacej hmoty je možné pridávať aj rôzne  potrebné mikroelementy a stimulátory podporujúce klíčenie a vzchádzanie osív. Súčasné obaľovacie hmoty na osivá spĺňajú požiadavku, aby sa nezvyšovali nároky  na vlahu potrebnú na klíčenie a vzchádzanie obaľovaných osív v porovnaní s neobalenými osivami. Obal osiva dosahuje hrúbku cca 0,5 - 1,5mm a pri tejto hrúbke významne neovplyvňuje klíčivosť osiva. Na technologickú úpravu  obaľovaním používame iba vybrané partie osív s vysokou klíčivosťou ( nad 90%). Obal, ktorý je na osive, po výseve do pôdy pri dostatku vlahy potrebnej na klíčenie pukne alebo sa rozpustí (podľa typu obaľovacej hmoty) a umožní bez obmedzenia rast klíčka. Puknutie obalu obaľovaného osiva vo  fáze klíčenia je typické pre obaľovacie hmoty s vysokým podielom organickej zložky – napr. bukovej múčky nad 55% a rozpúšťanie obalu je typické skôr pre obaľovacie hmoty na báze minerálnych jemne mletých komponentov zastúpených min. 70%. Obaľované osivo sa po obalení veľmi šetrne suší na vlhkosť pod 10% a doporučuje sa skladovať v suchom a chladnom prostredí až do výsevu, nie však dlhšie ako 2 roky. Obaľované osivo, zvlášť ošetrené insekticídom, je najvhodnejšie spotrebovať v danom roku úpravy osiva.

            V súčasnosti sa povrch obaľovaných osív veľmi často upravuje farbením, čo zlepšuje a uľahčuje kontrolu presnosti výsevu (hľadanie semien v pôde). Praktický význam použitia obaľovaného osiva spočíva v tom, že sa znižuje potreba osiva na jednotku  plochy (ha) o 50-300% podľa druhu, umožňuje sejbu na konečnú vzdialenosťvylučuje pracné jednotenie rastlín.

Obaľované osivá sa predávajú na počet semien, nie na gramy alebo kilogramy. Pre profesionálne balenia väčších dávok osiva sa používa pojem 1 výsevná jednotka, čo sa rovná 100 000 semien napr. pri cukrovej repe, mrkve, petržlene. Najznámejšie využitie obaľovaných osív je pri pestovaní cukrovej repy (v EÚ 100% plôch je obsievaných obaľovaným osivom), pri zelenine napr.: pri pestovaní cibule, mrkvy, petržlenu, zeleru, šalátu, kapusty, papriky, reďkovky, póru, rajčín, uhoriek, z kvetín begónie, petúnie, astier, pri pestovaní tabaku atď.

            Obaľované osivá sú vhodné pre profesionálov i malých  pestovateľov a záhradkárov. Rozdiel je len v druhu a spôsobe použitia rôznych výsevných zariadení. Veľkoplošné pestovanie zeleniny je nepredstaviteľné bez kvalitných viacriadkových  sejačiek na presný výsev. Sú to väčšinou veľmi drahé stroje, ale veľká firma zvládne aj takúto investíciu. V horšej situácii  sa ocitnú menší pestovatelia, ktorí hospodária na menšej výmere, alebo v skleníkoch, či vo fóliových tuneloch. Aj pre nich je dôležitý presný výsev a dobrá organizácia porastu, menej je však dostupná vhodná technika.  Jedným z riešení ako preklenúť tento problém je používanie výsevných pásikov .

               Výsevný pásik je 8 – 15 mm široký nosič osiva, na ktorom sú presne rozmiestnené semená. Býva zhotovený z materiálov, ktoré sú dostatočne pevné a nebránia normálnemu klíčeniu osiva v pôde. Najčastejšie sa používa papierový nosič osiva, ktorý má však viaceré nevýhody( napr. neumožňuje mechanizáciu sejby, v pôde sa pomaly  rozkladá, výsevy sa môžu mechanicky poškodiť – vytiahne sa kus nosiča aj s osivom) a PVA nosič. Tento nosič je zhotovený z vodorozpustnej fólie.  Je to v podstate polyvinylalkohol, ktorý má viaceré vhodné vlastnosti. Je dostatočne pevný a pružný, aby sa dala využiť mechanizácia jeho ukladania do pôdy, je ekologický, v pôde sa vplyvom pôdnych mikroorganizmov rozkladá až na CO2 a vodu, v krátkom čase(1-2 hodiny) po zapravení do pôdy sa mení na gélovitú hmotu, ktorá neobmedzuje semená pri klíčení a rýchlo sa rozkladá, pri ukladaní do pôdy okamžite priľne aj s osivom k osivovému lôžku, čo je predpokladom vyrovnanej  hĺbky sejby. Výsevný pásik z vodorozpustnej fólie nezvyšuje nárok na vlahu oproti bežnému spôsobu výsevu neobaľovaných semien. Semená na výsevnom pásiku sú  rozmiestnené v rovnakých vzdialenostiach najvhodnejších pre konkrétny  druh a odrodu, takže pri sejbe stačí dodržiavať len vhodné medziriadkové vzdialenosti, aby sme dosiahli optimálnu organizáciu porastu. Vzdialenosť semien na výsevnom pásiku je možné meniť podľa požiadavky pestovateľa  pri jeho výrobe. Napr.: pestovateľom reďkovky v skleníkoch alebo fóliových krytoch sa pásikuje osivo na vzdialenosť 3, 4 alebo 5 cm pri skorých jarných odrodách a na 15, 18 až 20 cm pri neskorých poľných odrodách.  Výsevný pásik umožňuje oproti iným systémom súčasný výsev 2 i viac druhov plodín, ktoré sa pravidelne striedajú, napr.: mrkva + cibuľa, petržlen + cibuľa, kde sa využíva prirodzený synergický účinok vysievaných druhov(cibuľa uvoľňuje látky odpudzujúce škodcov mrkvy alebo petržlenu, čo je vhodné pre záhradkárov alebo ekologické pestovanie s vylúčením chemickej ochrany. Podobne sa dá k základnej plodine v pravidelných vzdialenostiach pridávať značkovacia plodina, ktorá rýchlo vzchádza, vyznačí riadky a umožní ich veľmi skorú kultiváciu( napr.: mrkva, petržlen so značkovacou plodinou – reďkovkou). Zaujímavé sú aj kombinácie niekoľkých druhov šalátov, kde okrem úžitkovej zostavy môžeme uplatniť aj estetické hľadisko(striedanie šalátov s rôznou farbou listov), pri kvetoch striedanie rôznych farieb a pod. Výsevný pásik umožňuje tiež súčasnú aplikáciu špeciálnych dlhopôsobiacich hnojív alebo rôznych pesticídov priamo pri sejbe a do tesnej blízkosti osív, čím umožňuje šetrenie nákladov na ich aplikáciu a ďalšie vstupy do pôdy. Výsevný pásik je aj výbornou pomôckou pri zakladaní pokusov, kde je potrebné dodržiavať veľmi presne vzdialenosť semien v riadku, aby bolo možné neskôr kontrolovať rôzne parametre vysiatych rastlín.      viac informácií o: SEDOS s.r.o.
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bisnode spracúva informácie o všetkých podnikateľských subjektoch a k nim nadviazaných subjektoch v Českej a Slovenskej republike, ktoré sa na podnikateľskej činnosti týchto subjektov podieľajú. Jedná sa predovšetkým, nie však výlučne, o verejne prístupné dáta spoločníkov či majiteľov, konateľov, členov štatutárnych a kontrolných orgánov právnických osôb a zverejnené dáta iných podnikateľských subjektov, ktorým bolo pridelené IČO podľa právneho poriadku danej krajiny. Detailné informácie o spracovaní sú verejne k dispozícii na www.bisnode.cz/privacy.