Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Zpracování umělých hmot, gumy a azbestu


Líder v recyklácii nebezpečných odpadov

21.10.2005
MACH TRADE, spol. s r.o.

MACH TRADE, spol_s r_o_

Spoločnosť MACH Trade, s.r.o., v Seredi vybudovala a úspešne sprevádzkovala závod so špeciálnou technológiou na recykláciu olovených odpadov.

Jedným z najrozšírenejších ťažkých kovov ohrozujúcich životné prostredie je olovo. Jeho hlavným zdrojom sú odpadové olovené akumulátory. Reagujúc na ekologickú objednávku tohto druhu v Slovenskej republike v rokoch 1995-1996 spoločnosť MACH Trade, s.r.o., v Seredi podľa jej konateľa Štefana Machalíka vybudovala a úspešne sprevádzkovala závod so špeciálnou technológiou na recykláciu tohto odpadu. Pred rokom 1996 okolo 5-6 miliónov kilogramov jedovatých olovených odpadov ročne skončilo na skládkach a v spaľovniach. Takýto spôsob nakladania s nebezpečným odpadom je v absolútnom rozpore s medzinárodne uznávanými spôsobmi jeho likvidácie. Európska únia prijala smernice osobitne pre akumulátory. Tie zdôrazňovali zásady blízkosti a sebestačnosti, ktoré sa majú uplatňovať jednotlivo v členských štátoch únie. Slovensko patrí k tým európskym štátom, kde sa v súlade s uvedenými kritériami sformoval systém zberu a recyklácie a úspešne aj funguje. Narušenia nastali len v roku 2005 na základe sporného rozhodnutia ministerstva životného prostredia, ktoré súhlasilo s vývozom tohto odpadu do Poľska, čo je podľa Machalíka v rozpore s odporúčanými systémami v Európskej únii a prístupovou zmluvou. Prísne sledovaným v únii je zber a doprava jedovatého oloveného odpadu. Tu vzniká najväčší predpoklad poškodzovania životného prostredia. Preto sa kladie dôraz na sprísnenie riadenia zberu a dopravy, ktoré sa musia organizovať tak, aby boli čo najbližšie k pôvodcovi odpadu a doprava od neho do recyklačného závodu sa obmedzila na najmenšiu možnú mieru. Slovenská republika spĺňa európske normy recyklácie opotrebovaných batérií a akumulátorov. Recyklačné kapacity v spoločnosti MACH Trade, s.r.o., v Seredi troj – až štvornásobne prevyšujú výskyt opotrebovaných batérií a akumulátorov v SR. Vytvorili sa tým predpoklady, že aj ďalší rast automobilizmu, a tým vznikajúce väčšie množstvo odpadových akumulátorov, nespôsobí problémy v oblasti recyklácie. Podľa Machalíka je tu dôvodný predpoklad, že Slovenská republika bude naďalej patriť k lídrom v recyklácii opotrebovaných olovených akumulátorov.viac informácií o: MACH TRADE, spol. s r.o.
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bisnode spracúva informácie o všetkých podnikateľských subjektoch a k nim nadviazaných subjektoch v Českej a Slovenskej republike, ktoré sa na podnikateľskej činnosti týchto subjektov podieľajú. Jedná sa predovšetkým, nie však výlučne, o verejne prístupné dáta spoločníkov či majiteľov, konateľov, členov štatutárnych a kontrolných orgánov právnických osôb a zverejnené dáta iných podnikateľských subjektov, ktorým bolo pridelené IČO podľa právneho poriadku danej krajiny. Detailné informácie o spracovaní sú verejne k dispozícii na www.bisnode.cz/privacy.