Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Zemědělství, lesnictví, rybářství, chov zvířat


Krásny trávnik a pekné kvety potrebujú správnu výživu

15.06.2007

...Raj pre oči, balzam na dušu...povzdychne si nejeden z nás, keď sa ocitne v prekrásne upravenej záhrade s hustým sviežim trávnikom, zaujímavými drevinami a záhonmi kvetov hýriacich farbami. Kto by nechcel vlastniť takú nádheru? Alebo aspoň kúsoček z nej. Výživa rastlín nie je jednoduchou záležitosťou. Tak ako človek bez kvalitnej stravy postupne chorľavie a chradne, tak aj rastliny bez vyváženého prísunu živín slabnú, žltnú, prestávajú kvitnúť a viac sú napádané chorobami a škodcami.

Dusík - N, fosfor - P a draslík - K sú základné živiny, ktoré všetky rastliny bez rozdielu potrebujú pre svoj dobrý rast a vývoj. Jednotlivé druhy  rastlín sa však líšia nárokmi na množstvo a rozdelenie každej živiny počas vegetácie. Napríklad trávnik je náročný na dusík, v jeseni však potrebuje viac draslíka, aby dobre prezimoval. Cibuľoviny sú vďačné za bohatší prísun fosforu a pre bohaté kvitnutie je nevyhnutný draslík. Naviac do výživy vstupuje množstvo mikroelementov (S, Fe, B, Cu, Mn, Mo, Zn ). Sú potrebné v minimálnych množstvách, ale bez nich rastliny nevedia prežiť. Dôležité je aj to, ako sa jednotlivé živiny správajú v pôde, ich chemická forma, spôsob viazania v pôdnom sorpčnom komplexe a rýchlosť vyplavovania z pôdy. Je to veľa vedomostí, ktoré bežný človek zvyčajne neovláda.Moderná veda a súčasné technológie však umožňujú zohľadniť tieto poznatky a skúsenosti vo vývoji a výrobe takých prípravkov na výživu rastlín, ktoré aj obyčajnému laikovi bez odborných vedomostí umožnia dobre sa postarať o kvety, dreviny i trávnik vo svojej záhradke.

V predaji je nepreberné množstvo najrôznejších druhov hnojív.  Väčšina z nich veľmi dobre zohľadňuje nároky na množstvo a zloženie živín pre jednotlivé druhy rastlín. Záleží len na nás, aký typ si vyberieme( tekuté, práškové, granulované, vodorozpustné atď.). Jedno majú spoločné. Hnojiť treba v malých dávkach a krátkych intervaloch. Prísun živín je nerovnomerný. Po prihnojení dochádza k "luxusnému" príjmu živín, neskôr k menšiemu a ešte menšiemu, až k hladovaniu rastlín, pokiaľ nenasleduje ďaľšie prihnojenie. Podstatne menšia je skupina hnojív, tzv. dlhopôsobiacich, ktoré minimalizujú počet aplikácií na 1 - 2 dávky počas vegetácie a prísun živín je určovaný potrebou rastlín. Podľa technológie výroby sú to vlastne obaľované granulované hnojivá, ktoré majú jadro granulky tvorené koncentrovaným  jednozložkovým alebo viaczložkovým hnojivom obalené hydrofóbnym ( vo vode málo rozpustným ) obalom. Tento obal nedovolí, aby sa živiny ľahko dostali do pôdneho roztoku a strácali sa skôr ako ich rastliny stihnú využiť. Pre uvoľňovanie živín z obalenej granulky nie je rozhodujúca voda, ale teplota pôdy. Pri vyššej teplote, kedy je obyčajne aj viac svetla a rastliny rastú rýchlejšie, uvoľňuje sa aj viac živín. Opačne je to pri nižšej teplote. Tento typ hnojív, ktorý sa na prvý pohľad zdá drahší, je veľmi ekonomický. Pri pestovaní kvetov v rôznych nádobách stačí pri výsadbe primiešať doporučenú dávku hnojiva do pôdy a počas vegetácie ( 5 - 6 mesiacov) už nie je potrebné ďaľšie prihnojovanie.Podobne je to pri výsadbe okrasných drevín do nádob alebo aj do voľnej pôdy. Mimoriadne zaujímavé je obaľované dlhopôsobiace hnojivo pre trávniky. Trávnik produkuje veľké množstvo zelenej hmoty, a preto vyžaduje aj veľa živín, najmä dusíka. Dusík je najmobilnejším prvkom v pôde, rýchlo sa vyplavuje a nie je možné  ním  hnojiť do zásoby.Pri používaní bežných hnojív je teda potrebné časté hnojenie, a napriek tomu vzhľad trávnika nemusí byť taký ako sme si predstavovali. Dlhopôsobiace obaľované hnojivo na trávnik nám môže vyriešiť mnohé problémy súvisiace s výživou. Aplikuje sa len trikrát počas vegetácie, skoro na jar, v letnom období a v jeseni. Obsah živín v každej dávke je prispôsobený potrebám trávnika. Keďže obsahuje okrem základných živín aj potrebné mikroelementy, trávnik je sýtozelený, svieži a dobre živený. Hnojivo je  jemne granulované, aby granulky ľahko prepadli pod listy trávy a nedochádzalo k jeho zberu pri kosení. Jednoducho  sa aplikuje pomocou sypacích vozíkov alebo malých rozmetadiel.

Niekedy nie je ani tak dôležité  vedieť všetko z určitej problematiky, ako vedieť si správne vybrať to, čo je najvhodnejšie. To platí aj pri výbere a nákupe hnojív pre vaše kvety dreviny i trávniky.viac informácií o: SEDOS s.r.o.
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bisnode spracúva informácie o všetkých podnikateľských subjektoch a k nim nadviazaných subjektoch v Českej a Slovenskej republike, ktoré sa na podnikateľskej činnosti týchto subjektov podieľajú. Jedná sa predovšetkým, nie však výlučne, o verejne prístupné dáta spoločníkov či majiteľov, konateľov, členov štatutárnych a kontrolných orgánov právnických osôb a zverejnené dáta iných podnikateľských subjektov, ktorým bolo pridelené IČO podľa právneho poriadku danej krajiny. Detailné informácie o spracovaní sú verejne k dispozícii na www.bisnode.cz/privacy.