Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Zemědělství, lesnictví, rybářství, chov zvířat


Aj kvety potrebujú správnu výživu

15.06.2007
SEDOS s.r.o.
SEDOS s_r_o_

Vodopády kvetov a bohatá zeleň dokážu tešiť naše oči i dušu v každom okamihu. Ale aj tu platí, že bez práce a pravidelnej starostlivosti to jednoducho nejde. Výživa rastlín je rovnako náročná ako výživa ľudí. Nie je dobrý nedostatok ale ani nadbytok. Ideálne je rovnomerné zásobovanie vyváženým komplexom živín podľa aktuálnej potreby rastlín. Ale ako na to?

Jedným z možných riešení je používanie obaľovaných hnojív. Obaľované hnojivá, z ktorých sa rastlinné živiny uvoľňujú pozvoľne počas vegetačného obdobia, pútajú pozornosť technológov i agronómov už desiatky rokov. Majú viaceré výhody, napr. menšiu časovú náročnosť pre aplikáciu( stačí hnojiť jedenkrát za vegetáciu), zvýšenú účinnosť obsiahnutých živín, minimálne straty vyplavovaním, zamedzujú tzv. luxusný – nadbytočný príjem živín rastlinami, zvyšujú bezpečnosť hnojív(nehrozí „popálenie“ rastlín). Pozvoľný účinok rastlinných živín obsiahnutých v obaľovaných hnojivách je dosiahnutý nanesením vrstiev hydrofóbnych (vo vode málo rozpustných) látok napr. parafín, zmes voskov a živíc, olejnaté látky, síra, termoplasty a pod. na povrch granúl hnojiva zložených z jednej alebo viacerých tradične používaných hnojivých zložiek(N, P, K, S, mikroelementy). Uvoľňovanie týchto živín z obalenej granule hnojiva prebieha v dôsledku toho, že materiál obalu je buď porézny, alebo tak, že sa v ňom póry následne vytvoria. Voda alebo pôdny roztok prenikne pórmi k rozhraniu medzi obalom a povrchom samotnej granule hnojiva. V mieste kontaktu  vody alebo pôdneho roztoku s rozpustnou časťou granule sa vytvorí roztok vodorozpustných zložiek obsiahnutých v hnojive. Medzi týmito miestami a prostredím obklopujúcim obalenú granulu sa takto vytvoria koncentračné gradienty (miesta s nerovnakou koncentráciou ), ktoré sú potom hlavnou hnacou silou pre transport rastlinných živín. Vrstva hydrofóbnej obalovej látky takto pôsobí ako membrána cez ktorú kontrolovane difunduje voda a rastlinné živiny. Zvlášť veľký význam majú obaľované hnojivá v prípade dusíka (N). Dusík je v pôde veľmi pohyblivý, len slabo sa viaže na pôdny komplex a často sa bez využitia stráca – vyplavuje do podzemných vôd a ohrozuje životné prostredie. A práve dusík má kľúčové postavenie v metabolizme rastlín – býva označovaný ako „motor“ rastu. Na obmedzenie jeho strát je potrebné zabezpečiť, aby pôdny komplex obsahoval len  toľko N, koľko rastliny práve potrebujú pre svoj plnohodnotný fyziologický rozvoj a rast.

 

Obaľované hnojivá  určené prednostne pre kvitnúce balkónové kvety

(petúnie, pelargónie, verbeny) sú upravené tak, že doporučenú dávku hnojiva je najvhodnejšie primiešať do substrátu pri výsadbe rastlín do črepníkov alebo balkónových debničiek. Toto množstvo hnojiva stačí na výživu kvetov počas nasledujúcich 6 mesiacov. Ak už máme kvety vysadené, môžeme hnojivo aplikovať na povrch  a jemne zahrabať do pôdy. Vaše kvety budú mať kvalitnú a pravidelnú výživu spĺňajúcu všetky požiadavky. Odvďačia sa vám krásnym zdravým vzhľadom a bohatým kvitnutím.

 

 

Ing. Ján  T e r e n, CSc.

samostatný vývojový pracovník, Bratislava

 
viac informácií o: SEDOS s.r.o.
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bisnode spracúva informácie o všetkých podnikateľských subjektoch a k nim nadviazaných subjektoch v Českej a Slovenskej republike, ktoré sa na podnikateľskej činnosti týchto subjektov podieľajú. Jedná sa predovšetkým, nie však výlučne, o verejne prístupné dáta spoločníkov či majiteľov, konateľov, členov štatutárnych a kontrolných orgánov právnických osôb a zverejnené dáta iných podnikateľských subjektov, ktorým bolo pridelené IČO podľa právneho poriadku danej krajiny. Detailné informácie o spracovaní sú verejne k dispozícii na www.bisnode.cz/privacy.