Vyhľadávam dáta ...
Detail ponuky

Koncom apríla 2007 vyšiel vo vydavateľstve Epos veľký komentár Občianskeho zákonníka. Komentár sa stretol s priaznivým ohlasom tak u odbornej, ako i laickej verejnosti. O kladnom prijatí tohto komentára svedčia citácie diela v domácej i v zahraničnej literatúre, ale najmä priaznivé recenzie od renomovaných autorov, ktoré boli publikované vo všetkých významnejších právnických časopisoch.*) Od vydania komentára bol Občiansky zákonník dvakrát zmenený. Tieto zmeny sa týkajú zrušenia krajských úradov (zákon č. 335/2007 Z. z.) a prechodu ich kompetencií na obvodné úrady. Ďalšie zmeny sa týkajú spotrebiteľských zmlúv, keď sa doterajšie ustanovenia § 52 a 53 OZ nahradili celkom novými ustanoveniami. Čiastkové zmeny boli vykonané aj v právnej úprave záložného práva, ktoré bolo u nás modernizované v r. 2002. Azda najväčšie zmeny sa však dotkli právnej úpravy zabezpečovacieho prevodu práva a zabezpečovacieho prevodu pohľadávky (zákon č. 568/2007 Z. z.), keď sa úprava tohto inštitútu takmer stotožnila s právnou úpravou záložného práva. Pokiaľ ide o poslednú uvedenú zmenu, tá sa dotkla aj zákona č. 527/2002 Z. z. o dobrovoľných dražbách, ktorý sa zas spätne dotýka výkonu záložného práva. Na všetky tieto zmeny je potrebné reagovať aj v aplikačnej praxi. Zároveň sme považovali za potrebné reagovať aj na skoršiu zmenu Občianskeho zákonníka, ktorá sa týkala vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva (zákon č. 84/2007 Z. z.). Táto novela bola síce do textu komentára zapracovaná, avšak vzhľadom na finalizáciu rukopisu pri vydávaní diela nebola dosť detailne komentovaná. Tento nedostatok sme sa pokúsili napraviť týmto dodatkom. Všetky uvedené zmeny sme zohľadnili spresnením a doplnením výkladu novelizovaných ustanovení Občianskeho zákonníka. Súčasne sme v dotknutých ustanoveniach prikročili k zmene a doplneniu textu. Dotknuté ustanovenia sme nielen aktualizovali, ale aj podstatným spôsobom prepracovali. Tento dodatok by sa mal používať spolu s komentárom, ktorý vydavateľstvo Epos vydalo v r. 2007. Na tento komentár sa na viacerých miestach odvolávame. ISBN:978-80-8057-770-4


Dátum zverejnenia: 26.05.2010
Dátum platnosti: 31.12.3000Späť nové hľadanie
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Bisnode spracúva informácie o všetkých podnikateľských subjektoch a k nim nadviazaných subjektoch v Českej a Slovenskej republike, ktoré sa na podnikateľskej činnosti týchto subjektov podieľajú. Jedná sa predovšetkým, nie však výlučne, o verejne prístupné dáta spoločníkov či majiteľov, konateľov, členov štatutárnych a kontrolných orgánov právnických osôb a zverejnené dáta iných podnikateľských subjektov, ktorým bolo pridelené IČO podľa právneho poriadku danej krajiny. Detailné informácie o spracovaní sú verejne k dispozícii na www.bisnode.cz/privacy.