Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Obchodní a odborné služby


Vlani do zahraničia odišlo viac ako 2-tisíc firiem zo Slovenska. Najviac ich zlákalo Maďarsko, Česko a Bulharsko

16.04.2018

Jednoduchšie podmienky na biznis, prijateľnejšia legislatíva, nižšie dane, lepšie súdy, menej korupcie, nižšie náklady na ľudí, vyšší dopyt. Aj toto môžu byť dôvody, prečo sa minulý rok rozhodlo takmer dva a pol tisíca firiem opustiť Slovensko a usídliť sa v zahraničí. Najčastejšie pritom odchádzali do okolitých krajín v Európe, do prvej trojice patrí Maďarsko, Česko a Bulharsko. Najviac spoločností pritom odišlo z Bratislavského kraja. Detailné dáta o odchode slovenských firiem pripravila poradenská spoločnosť Bisnode.

Dovedna 2 389 spoločností opustilo Slovensko v roku 2017 a usídlilo sa v zahraničí. Najviac z nich pritom odišlo do Maďarska (622 firiem), Českej republiky (514 firiem) a Bulharska (129 firiem). „Maďarsko a Česko sú už dlhodobo krajiny, ktoré si slovenské spoločnosti pri svojom odchode vyberajú najčastejšie. Na jednej strane ide o regionálnu blízkosť, v prípade Maďarska je to veľmi výhodné daňové zaťaženie. Podnikatelia tam platia 9-percentnú daň, kým na Slovensku firmy odvádzajú 21-percentnú daň z príjmov. Nízke daňové zaťaženie, 10-percentné, môže byť plusom aj v prípade Bulharska. V prípade Českej republiky zohráva dôležitý fakt aj o nulová rečová bariéra,“ komentuje analytička Bisnode Petra Štěpánová. Top päticu štátov, kam odchádzali naše firmy uzatvára Rumunsko a Poľsko. Tieto krajiny sú podľa Petry Štěpánovej známe i svojimi nižšími nákladmi na prácu, resp. pracovnú silu. „Je teda možné, že istá časť spoločností mohla uvažovať aj týmto smerom,“ hodnotí Petra Štěpánová.

 

Najviac podnikov odišlo z Bratislavského (1 009 firiem) a Nitrianskeho kraja (344 firiem), najmenej naopak z Prešovského a Trenčianskeho kraja (zhodne po 94 firiem). Až pätina z celkového počtu spoločností, ktoré sa rozhodli v roku 2017 zmeniť sídlo podniká v sektoroch veľkoobchodu a maloobchodu (506 podnikov), v profesných, vedeckých či technických činnostiach (435 podnikov) a v segmente administratívy a podporných činností (412 podnikov).

 

 

Viac informácií poskytne:

 

Petra Štěpánová, PR Director CZ & SK

Mobile: +420 606 744 909

E-mail: petra.stepanova@bisnode.com

 

 viac informácií o: BISNODE SLOVENSKO, s.r.o.
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Partneri

GoPay Platby databáze firem

 

Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.