Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Zemědělství, lesnictví, rybářství, chov zvířat


TREBIŠOV: Rodina Ostrožovičovcov sa výrobe vína venuje takmer 30 rokov

03.06.2017

Manželia Ostrožovičovci z Veľkej Tŕne v Trebišovskom okrese sa výrobe vína venujú od roku 1990. Ako tvrdia, to, že sú rodinnou firmou, je pre nich výhodou. Začínali vinicami pri rodičovskom dome, kde im výrazne pomohli rodičia. Dnes majú 58 hektárov viníc.

      "Boli sme s manželom spolužiaci na vysokej škole v Ledniciach na Morave, kde študoval vinohradníctvo a vinárstvo a ja kvetinárstvo. Manžel chcel vyrábať víno, Tokaj, takže bolo jasné, že pôjdeme na východné Slovensko do Tokajskej oblasti a zakotvíme tu. Prišli sme sem v roku 1990, vtedy sa nám tiež narodil syn a založili sme našu firmičku s dvoma, troma súdkami. Postupne sa to rozšírilo až do dnešnej podoby," priblížila pre TASR spolumajiteľka firmy Jaroslav Ostrožovič - J. & J. Ostrožovič Jarka Ostrožovičová.

      Začínali pri rodičovskom dome jej manžela v Slovenskom Novom Meste, kde si za novomanželskú pôžičku vybudovali malú pivnicu a kúpili staršie sudy.

Neskôr si vo Veľkej Tŕni kúpili budovy bývalých štátnych majetkov, ktoré zrekonštruovali.

      V súčasnosti zamestnávajú takmer 30 ľudí, počas sezóny je ich viac.

Vinárstvu sa venuje aj ich syn. "Zatiaľ prechádza všetky odbory vo firme. Učí sa, ale manžel je v plnej vitalite, takže on si to riadi viac-menej sám," povedala Ostrožovičová.

      Ako tvrdí, rodinná firma je podľa nej ideálnym spojením a vníma to ako plus. "I keď je to dvojsečná zbraň, pretože potom sa to prelína i domov. Večer i v noci človek premýšľa a ráno s tým vstáva. Je však za nami vidieť kúsok práce a baví nás to," hovorí Ostrožovičová.

      "Určite rodinná firma je veľmi dobrý koncept, len, samozrejme, chce sa to obrniť veľkou toleranciou a trpezlivosťou, pretože predsa len tá rodina je 24 hodín spolu, a to znamená, že hrozia niektoré momenty ponorkovej choroby. Keď dáme tento detail bokom, tak má to obrovskú výhodu, pretože viac-menej to môže posúvať celú skupinu dopredu," dopĺňa Jaroslav Ostrožovič a ako hovorí, s fungovaním firmy je spokojný.

      "Keby tak na východe fungovalo ďalších 50 firiem nášho typu, tak odlev ľudí by bol minimálny," tvrdí Ostrožovič s tým, že nám chýba sebestačnosť regiónov, aká je napríklad v Rakúsku.

      Väčšina ich produkcie rôznych druhov vín končí na Slovensku, časť exportujú do Číny a Japonska. "V tých exotických krajinách ľudia tie prírodne sladké vína dokážu oceniť," dodala Ostrožovičová.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.   

 viac informácií o: Jaroslav Ostrožovič - J. & J. Ostrožovič
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Partneri

GoPay Platby databáze firem

 

Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.