Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Zemědělství, lesnictví, rybářství, chov zvířat


TOPOĽČIANKY: Shagya arabské kone z Národného žrebčína založia nový chov v Číne

21.05.2017

Kone z Národného žrebčína, š.p. v Topoľčiankach by mali založiť nový chov v Číne. Vedenie žrebčína má podľa slov riaditeľa Michala Horného rozbehnuté obchody s čínskymi záujemcami o kone shagya-arab zo Slovenska. Jeden žrebec je už v Číne. Išiel cez prísne karanténne opatrenia cez Moskvu do Číny. Pripravených a vyšetrených na všetky choroby, ktoré sa v Európe ani nevyšetrujú, je ďalších desať shagya arabských koní. Tie by mali založiť chov v Číne a mali by sa zúčastňovať vytrvalostných pretekov, povedal Horný. Shagya arab sa vyznačuje živým temperamentom a jeho využitie je najmä vo vytrvalostných pretekoch až na 160 kilometrov.

      Národný žrebčín, š.p. Topoľčianky je jediné štátne centrum pre chov vzácnych plemien koní, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Chová kone piatich plemien (lipican, hucul, shagya-arab, slovenský teplokrvník a arabský plnokrvník), ich stavy každoročne udržiava na úrovni približne 550 koní. Ročne sa v žrebčíne v Topoľčiankach narodí 60 až 80 žriebät. V tomto roku pribudlo doteraz 35 žriebät, očakávame ešte okolo 30 prírastkov, skonštatoval Horný. Približne od roku 2009 zaznamenáva žrebčín na trhu podľa slov riaditeľa obrovský útlm v cenách i v záujme. Je to celoeurópsky problém, aj keď sú náznaky, že sa zo samého dna už ceny začínajú zvyšovať, tvrdí Horný.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.   viac informácií o: Národný žrebčín Topoľčianky štátny podnik
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Partneri

GoPay Platby databáze firem

 

Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.