Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Potravinářský průmysl


Tatranská mliekareň spracováva na 100 percent mlieko od slovenských prvovýrobcov

30.06.2017

Tatranská mliekareň, a.s., v Kežmarku vykupuje každoročne od slovenských farmárov takmer 100 miliónov litrov mlieka a zamestnáva 225 ľudí. Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) považuje za veľké pozitívum, že stabilne patrí k jedným z najväčších mliekarní u nás a spracováva veľké objemy mlieka, ktoré pochádzajú na 100 percent od slovenských prvovýrobcov. Považuje to za niečo, na čo môže byť táto mliekareň pyšná, zvlášť v dnešnej problematickej dobe s mliekom.

Produkty, ktoré vyrábajú, sú inovatívne, kreatívne, výrobný program je nielen o mlieku, ale často aj o zdraví. Mliekareň má aj bioprodukty. Podiel čerstvého mlieka, ktorý sa začína zvyšovať aj v tejto mliekarni, osobne teší aj mňa, určite aj majiteľov, pretože v čerstvosti je zároveň skryté tak trochu aj naše zdravie, uviedla Matečná. O sebe prezradila, že už roky pije len čerstvé plnotučné mlieko. Testuje aj mlieko od menších dodávateľov.

      Ministerka vyzdvihla kežmarskú mliekareň aj z pohľadu školského programu mlieka. Na Slovensku je 2300 škôl, ktoré sa zaujímajú o tento program. Viac ako 1000 škôl je obslúžených práve cez Tatranskú mliekareň.

      Kežmarský producent exportuje do krajín V4, Litvy i Nemecka. História tatranskej mliekarne siaha do roku 1979. Produkcia syra a iných mliečnych produktov má v regióne tradíciu už od 13. storočia.

      Matečná pochválila firmu ako úspešnú v rámci Európy aj z pohľadu obnoviteľných zdrojov. Predseda predstavenstva spoločnosti Mikuláš Bobák uviedol, že ocenenie získali v roku 2014 za projekt spustenia prevádzky bioplynovej stanice, čím dosiahli úspory a vyrábajú okolo 80 percent energie zo zelených zdrojov.

      Ministerka kvituje, že mliečnu krízu u nás sa podarilo zastabilizovať. V súčasnosti sa predaj za kilogram surového kravského mlieka pohybuje v rozmedzí 30 až 31 centov. Poľnohospodári sa tým dostali z najväčších problémov von.

      Problém v tomto dodávateľsko-potravinárskom a obchodnom reťazci je ten konečný obchodník. Pretože pokiaľ cena ide dole, veľmi rýchlo ju vedia tlačiť aj na dodávateľa a spracovateľ na prvovýrobcu. Ale pokiaľ cena ide v obchodoch veľmi rýchlo hore, tak veľmi ťažko sa dostanú k lepšej cene spracovatelia a až na konci reťazca sú prvovýrobcovia, povedala Matečná.

      Tento stav chce rezort pôdohospodárstva upraviť zmenou legislatívy. Podľa Matečnej nepôjde však o reguláciu cien. Znenie zákona dávajú do medzirezortného pripomienkového konania 17. júla. Nový zákon zmení hlavne možnosť pozerania sa na dampingové ceny a dovoz, a tým pádom ak tieto dampingové ceny budeme vedieť vylúčiť, tak ten reťazec sa bude musieť správať trošku inak, konkretizovala ministerka.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.     

 viac informácií o: Tatranská mliekareň a.s.
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Partneri

GoPay Platby databáze firem

 

Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.