Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Obchodní a odborné služby


Slovenská obchodná a priemyselná komora funguje 25 rokov

30.06.2017

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) začala svoju činnosť pred 25 rokmi, 1. júla 1992. K tomuto dátumu mala 13.311 členov a osem regionálnych kancelárií - Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín, Žilina, Michalovce a Rimavská Sobota.

      SOPK vznikla na základe zákona o obchodných a priemyselných komorách z roku 1992 ako verejnoprávna inštitúcia, predstaviteľ trhovej ekonomiky, symbol súkromného vlastníctva a rozvoja podnikateľských štruktúr na Slovensku.

      Vláda SR ešte v januári 1992 vymenovala dočasný výbor SOPK zo slovenských zástupcov v Predstavenstve Československej obchodnej a priemyselnej komory (ČSOPK). Za predsedu dočasného výboru bol zvolený Peter Mihók. Na základe Delimitačnej dohody uzavretej 11. júna 1992 medzi ČSOPK a SOPK sa následne rozdelil majetok federálnej komory, určila sa jej regionalizácia, začali sa vytvárať odvetvové sekcie a bola zabezpečená medzinárodná pozícia komory.

      Prvé ustanovujúce Zhromaždenie delegátov SOPK sa konalo 23. júna 1992.

Schválilo základné vnútrokomorové dokumenty a vrcholné orgány. Zvolilo členov Predstavenstva SOPK, a to predsedu Petra Mihóka, podpredsedov Michala Ľacha, Milana Lauka a Igora Rintela, generálneho tajomníka Martina Hrivíka a členov dozornej rady.

      Peter Mihók sa stal tiež podpredsedom Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory (WCF ICC) v Paríži a následne aj viceprezidentom Európskeho združenia obchodných a priemyselných komôr Eurochambres.

      Výraznú zmenu pre komoru priniesol rok 1996. Novela zákona o obchodných a priemyselných komorách totiž zrušila povinné členstvo podnikateľských subjektov v komore a nahradila ho dobrovoľným.

      "Aj keď sa to považovalo za krok dozadu, najmä v porovnaní s prevládajúcou legislatívou krajín Európskej únie, samotná pozícia SOPK zostala silná tak v rovine podpory domácich podnikateľských subjektov, ako aj v medzinárodnom kontexte. Zostala najuznávanejšou podnikateľskou inštitúciou v Slovenskej republike, nezávislou od politických štruktúr, s vysokou profesionálnou úrovňou a kredibilitou," zhodnotila tlačová tajomníčka SOPK Bibiána Gunišová.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.    

 

 viac informácií o: Slovenská obchodná a priemyselná komora
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Partneri

GoPay Platby databáze firem

 

Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.