Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Energetika a vodohospodářství


OTS: Biorafinéria na východnom Slovensku bude unikátom

01.03.2017

ENERGOCHEMICA TRADING a.s. realizuje výstavbu biorafinérie na výrobu bioetanolu 2. generácie v priemyselnom areáli CHEMKO a.s. Slovakia. V rámci Európskej únie ide o unikát z hľadiska použitých technológií a výrobnej kapacity. V rámci grantu BIOSKOH poskytnutého priamo Európskou komisiou je projekt označený ako "Flagship" - vlajková loď. Pôjde o biorafinériu na spracovanie biomasy s kombinovanou vysokoúčinnou výrobou elektriny, tepla, etanolu, etylénu a etylénoxidu.

Investíciou vznikne v závode viac ako 100 priamych pracovných miest.

Pre výstavbu biorafinérie bola vybraná lokalita na hranici prešovského a košického kraja, a to pre jej poľnohospodársky charakter, ale aj preto, že práve v tejto oblasti bol v minulosti silne sústredený chemický priemysel, ktorý po dlhé roky vychovával odborníkov, špecialistov. Existuje totiž predpoklad, že tu bude aj dostatok fundovaných pracovníkov, ktorých by v rafinérii zamestnal. Zároveň sa tým podporí tvorba pracovných miest v regióne s vysokou nezamestnanosťou na Slovensku.

Projekt dostal koncom novembra 2016 právoplatné stavebné a bola zrealizovaná príprava územia pre stavbu. V súčasnosti dodávateľ finalizuje realizačnú projektovú dokumentáciu a súčasne prebiehajú výberové konania pre dodávky jednotlivých prevádzkových súborov a zariadení. Výroba a dodávka kľúčových zariadení pre úpravu biomasy (v celkovej hodnote takmer 20 mil. euro) je zazmluvnená a garantovaná poskytovateľom licencie. Dodávky týchto zariadení prebiehajú od septembra 2016 a budú ukončené v marci 2017. Jednotlivé časti projektu sa budú realizovať od júna 2017 a projekt bude uvedený do skúšobnej prevádzky v treťom kvartáli 2018.

Financovanie je zabezpečené zo súkromných a verejných zdrojov a projekt si vyžiada investíciu vo výške viac ako 100 miliónov eur.  ENERGOCHEMICA TRADING a.s. vznikla v roku 2012. Medzi jej hlavné aktivity patrí sprostredkovanie predaja chemickej výroby, sprostredkovanie nákupu surovín, obchodovanie s plynom a elektrinou či zabezpečenie spoločnej dátovej infraštruktúry informačných systémov. Je členom skupiny ENERGOCHEMICA SE. Jadro holdingu tvoria chemické fabriky s dlhoročnou históriou, ktoré kladú hlavný dôraz na kvalitu ponúkaných produktov, ochranu životného prostredia a na bezpečnosť práce. Od júla 2012 je ENERGOCHEMICA SE kótovaná aj na Burze cenných papierov v Prahe. Medzi spoločnosti holdingu patrí okrem spoločnosti ENERGOCHEMICA TRADING a.s. aj FORTISCHEM a.s., Chemko, a.s. Slovakia, TP2, s.r.o., Light Stabilizers, s.r.o. a Chemstroj, s.r.o. V spoločnostiach pracuje spolu cca 1800 ľudí.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. 

 

 

 viac informácií o: ENERGOCHEMICA TRADING a. s.
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Partneri

GoPay Platby databáze firem

 

Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.