Vyhľadávam dáta ...
TLAČOVÉ ZPRÁVY / Zemědělství, lesnictví, rybářství, chov zvířat


AGRO: Slovenská odroda pšenice dostala meno po mýtickom drakovi Zirnitrovi

03.10.2017

Po mýtickom drakovi Zirnitrovi, ktorý je podľa staroslovanskej mytológie symbolom múdrosti, sily a odhodlania, dostala pomenovanie odroda pšenice dvojzrnnej PN-Zirnitra. Vyšľachtili ju odborníci z Katedry fyziológie rastlín Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre spolu s kolektívom riešiteľov z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch, z Katedry genetiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Katedry ekochémie a rádioekológie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Ide o prvú slovenskú odrodu tohto druhu pšenice, informovala hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová.

      Odroda sa vyznačuje osinatosťou, neskorším dozrievaním a vyšším vzrastom.

Má priemernú až dobrú odolnosť voči poliehaniu a proti listovým a klasovým chorobám. Obsahuje vyšší obsah bielkovín, preto je vhodná pre využitie v zdraviu prospešných potravinách. Prednosťou odrody je možnosť pestovania vo všetkých výrobných oblastiach, pričom lepšie výsledky dosahuje najmä v podhorských oblastiach.

      Je veľmi vhodná najmä pre pestovanie v systéme ekologického farmárstva, vyznačuje sa vysokou adaptabilitou aj na horšie klimatické a pôdne podmienky.

Je vhodná pre pestovanie vo všetkých výrobných oblastiach a najmä do zemiakarskej oblasti, pričom nevyžaduje špeciálne pôdne a agrotechnické podmienky, skonštatovala Chosraviová. Odroda PN-Zirnitra je výsledkom projektov aplikovaného výskumu Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.            

 

 

 

 viac informácií o: Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Chcete vedieť viac

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Partneri

GoPay Platby databáze firem

 

Rýchly kontakt

Bisnode Slovensko, s.r.o.
Ľ. Stárka 2150/16
911 05   Trenčín

T +421 32 746 26 40
F +421 32 743 17 77
info@bisnode.sk

Tento web používa cookies na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a k analýze návštevnosti. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.